Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 203 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kategorie

Z samobójstwem jest jak ze spadochroniarstwem: pierwszy skok jest najlepszy. Powtórka osłabia emocje, recydywa zniechęca.- Éric-Emmanuel Schmitt

wtorek, 24 listopada 2009 18:44
Historia Telefonu Zaufania....

W 1953 roku młody, anglikański pastor Edward Chad Varah bardzo przeżył swój kapłański obowiązek, jakim była ostatnia posługa udzielona nastoletniej samobójczyni.

Przyczyną desperackiego kroku dziewczynki było pojawienie się pierwszej miesiączki, którą odebrała jako oznakę dziwnej choroby i nie mogąc poradzić sama sobie z lękiem wywołanym tymi objawami, a nie mając nikogo zaufanego, kto mógłby jej to wytłumaczyć, odebrała sobie życie.

Ów pastor zaczął się zastanawiać, czy nie można było jej wcześniej pomóc. Postanowił w podziemiach kościoła św. Stefana w Londynie uruchomić telefon, podając
w prasie informację, zachęcającą osoby będące w kryzysie psychicznym, do wykręcenia jego numeru telefonu.

Informacja;
„Zanim popełnisz samobójstwo zadzwoń na nasz numer", wywołała w społeczeństwie angielskim bardzo szeroki oddźwięk. Tak powstał pierwszy w świecie Telefon Zaufania. Wkrótce idea ta została rozpowszechniona na całą niemal Anglię, dalej Europę i zaczęła zataczać coraz szersze kręgi na całym świecie.

Po 20 latach działalności Telefonów Zaufania w Anglii odnotowano spadek liczby zamachów samobójczych nawet o 30%.
Samobójcy maja specjalny język,jak stolarze interesują się Narzedziami swego dzieła A nie jego pobudkami.- Anne Sexton

poniedziałek, 02 listopada 2009 12:06
Śmierć samobójcza nie jest efektem indywidualnym , lecz zjawiskiem determinowanym w dużej mierze sytuacją grup społecznych, do których samobójcy przynależą. Nie zawsze samobójstwa są takie same.

Durkheim wyróżnia 4 rodzaje samobójstw:
1. Egoistyczne - gdy samobójca jest w słabej integracji ze społeczeństwem, dramat ludzi samotnych w tłumie
2. Altruistyczne- zbyt silna integracja ze społeczeństwem, zbyt daleko posunieta socjalizacja,
3. Anomiczne- zakłócenie ładu społecznego
4. Fatalistyczne - samóbójstwo człowieka znajdującego się w sytuacji tragicznej, z której wyjścia nie ma , ludzie którzy sa uwięzieni w niechcianej sytuacji życiowej bez wyjścia i bez perspektyw

Samobójstwa zbiorowe
W kwietniu 1997 roku w Kaliforni zbiorowe samobojstwo popełniło 39 członków sekty Bramy Niebios. Byli to ludzie słabo wykształceni i "inteligentni inaczej". Dla nich pojawiły się znaki na niebie komety Hale'a-Boppa , która oznaczała koniec pierwszej fazy ich ziemskiego zycia.

Największe zbiorowe samobojstwo popelniło 914 osób sekty Świątynia Ludu w Gujanie . Nastąpiło to z powodu zagrozenia ich osady i rozwiąznia sekty przez obce osady. Wiele osób zostało zmuszonych do popelnienia samobójstwa.


Świat przechodzi obok mojej klatki i nie zauważa mnie- Randall Jarrell

czwartek, 29 października 2009 10:47
Próby samobójcze....czy próby to manifestacja konsekwentnej woli śmierci? Czy to znak , że jednak w jakimś stopniu samobójcy zależy na życiu? Co one maja udowodnić?

"Z samobójstwem jest jak ze spadochroniarstwem: pierwszy skok jest najlepszy. Powtórka osłabia emocje, recydywa zniechęca." -
Emmanuel Shmitt

Liczba prób pozbawienia życia jest wielkością nieznaną, ale waha sie do samobójst ze skutkiem śmiertelnym 1:15.

„Samobójcy chcą umrzeć za wszelką cenę”
Nie wszyscy. Jedynie Ci, których motywacja ma charakter autentyczny pragnie umrzeć. Tego typu motywacji samobójczych jest ok. 51 – 65%

"Samobójcy nie chcą umrzeć. Pragną jedynie manipulować swoim otoczeniem”
Niezupełnie. Chcą zwrócić na siebie uwagę, na swoje problemy i cierpienie. Uzyskać pomoc poprzez próbę samobójczą pragną Ci, którzy chcą żyć, ale w innych, lepszych warunkach. Stanowią oni 34 – 48% wszystkich suicydentów. Są to tzw. samobójcy instrumentalni.

„Próby samobójcze rzadko bywają ponawiane”
Niektórzy autorzy (np. Anthony) szacują, że około 12 % niedoszłych samobójców próby te ponawia nawet kilkakrotnie, przy czym trzecia próba jest już zwykle udana. B. Hołyst mówi tu nawet o 60 %.

„Osoba o skłonnościach samobójczych będzie mieć je już zawsze”
W niektórych przypadkach skłonności samobójcze mogą mieć charakter reaktywny, sytuacyjny, mijają zatem z chwilą rozwiązania problemu. Bardziej trwały charakter mogą mieć natomiast tendencje samobójcze osób posiadających osobowość suicydalną /skrajnie pesymistyczną/. Jednak i one mogą pomyślnie przejść terapię i z pomocą życzliwych, „ważnych innych” uwolnić się od problemu.H.R. Fedden w tekscie o samobójstwie pisze o pewnej Polce, która połkneła ; 4 łyżki, 3 noże, 19 monet, 20 gwoździ, 7 zawiasów okiennych . mosiężny krucyfiks, 101 szpilek, kamień, 3 kawałki szkłai dwa paciorki różańca. Inny przypadek Paryżanka obłożyla się setka pijawek. Jeden z pacjentów Karla Menningera usiłował odebrac sobie zycie pijąc kwas chlorowodoroey , zaś to nie pomogło i zaczął polykać zapalone petardy.

Zazwyczaj trzecia próba samobójcza jest już ostatnią.


Czas zdjąć bursztyn, czas zmienić słowa, Czas zgasić lampę Nad drzwiami.... - Marina Cwietajewa

poniedziałek, 26 października 2009 10:01
List pożegnalny....co on daje? Dlaczego samobójcy je piszą? Jest jakiś w tym sens? A może chcą nim wyjasnić dlaczego to robią?

Chłopiec napisał list pożegnalny i przypiął do swojej koszuli. Potem obszedł choinkę i powiesił sie na krokwi. Liścik był krótki;"Wesołych Świąt" . Jego rodzice nigdy go nie zapomnieli ani nie zrozumieli.

Każde samobójstwo jest jedyne w swoim rodzaju. Zamach dla samobójcy jest zawsze jedynym rozwiązaniem.  Bezskutecznie próbujemy zrozumieć życzenia świąteczne chłopca, który się powiesił....

Kocham Was. Przepraszam. Uczcie się pilnie.
Motywy matki , ktora zostawiła wiadomośc na ekranie monitora.

Możliwośc zrozumienia jest bardzo trudna, gdyż kazdy list można odczytać na wiele sposobów.

Listy pożegnalne często przypominaja parodie pocztówek z podrózy do Wielkiego Kanionu, katakumb czy spod piramid- pisane pro forma , nie oddaja piekna opisywanego krajobrazu czy zabytków ani glebi ludzkich uczuć, jakich spodziewamy sie w takich sytuacjach" Ed Scheidman


Długość listów pożegnalnych jest bardzo różna. Głównie od 17 słów az do osmiuset. Często wiadomości stanowią krótkie ostrzeżenie, dla osób które mogą znaleść ciało " Uwaga na opary cyjanku", " Nie wchodzić" . Często są zawarte wskazówki jak postąpić z ciałem, co powiedzieć rodzicom , dzieciom, jak rozdzielić majątek... Dorośli zazwyczaj piszą ogólnikowe wiadomości " Nie mogłem już dłużej wytrzymać", " Nie ma sensu ciągnąć tego dalej". Zaś nastolatkowie próbują zdjąc winę z rodziców, rodzeństwa..." Nikt nie jest winny temu, co zaraz zrobię. Po prostu nie umiałam pogodzić się z życiem, to wszystko. Niech Bóg zmiłuje się nad moja duszą"

W większości samobójcy pozytywnie wyrażają sie o bliskich. Zdarza sie również  wrogość z ich strony. Pewien mężczyzna , którego żona zakochała się w jego bracie, otruł się gazem. Przed śmiercią napisał do żony: " Kiedyś cię kochałem, ale umieram w nienawiści do ciebie i do mojego brata"  Na odwrocie jej zdjęcia napisał: " Oto inna kobieta , która, jak sądziłem , była moja. Zachowaj to zdjęcie na pamiatkę tego, że kiedyś Cię kochałem, ale umarłem w nienawiści do ciebie" .


Nawet w przypadkach skrajnego cierpienia psychicznego niektórzy znajdują czas , aby przed pozbawieniem się życia , sporządzić szczegółowe instrukcje dla bliskich.
Przed otruciem się gazem 14-letnia dziewczynka napisała:
Gdybym zmarła w dzieciństwie, oto moja ostatnia wola. nie mam pieniędzy, nie licząc 2,95 $ w banku i pewnej kwoty w znaczkach pocztowych. Chcę , żeby dostał je Robert c., mój siostrzeniec. Moje ubrania niech otrzyma organizacja charytatywna albo ktoś, komu się przydadzą. Jeśli moje zwłoki będą wystawione w trumnie, to chcę być ubrana na niebiesko. Jeśli będę miała pogrzeb , to niech zostaną zaproszeni wszyscy znajomi i krewni. Mojej matce daję wszystko, co mam i co posiadam. Mojemu ojcu i siostrze daję całą miłość i wszystko , co posiadam. Nikt mnie nie zabił. Chcę umrzec. Popełniłam samobójstwo.


Często osoby mające myśli samobójcze, nie okazują tego. Nie chcą robić innym przykrości lub nie zwracać na siebie uwagi.  Pewien 15-latek napisał wiersz dwa lata przed śmiercia samobójczą:
Kiedyś napisał wiersz. Dał mu tytuł Chops bo tak miał na imię jego pies.
I nuczyciel dał mu "A" i złota gwiazdę. I jego matka powiesiła wiersz na drzwiach kuchni i czytała wszytskim jego ciotkom.
Kiedyś napisał inny wiersz. I dał mu tytuł " nienawiść ze znakiem zapytania" Bo tak miał na imię jego smutek i to miało być o nim
I pan profesor dał mu "A" plus dziwne, badawcze spojrzenie. I jego matka nie powiesiła go na drzwiach bo nie pokazał go jej.
Kiedyś, o trzeciej nad ranem próbował napisać inny wiersz,i nie dał mu żadnego tytułu., bo to miało być o niczym. I dał sobie A. plus chlasnięcie po kazdym mokrym nadgarstku, i powiesił go na drzwiach łazienki, bo nie mógł dotrzeć do kuchni.
środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  48 094  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to